Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 7 sierpnia 2002 r. sygn. I PKN 243/01

Ogłoszenie upadłości pracodawcy oznacza jego niewypłacalność w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 85), choćby stan niewypłacalności powstał wcześniej wskutek zdarzeń wskazanych w art. 3 ust. 2 tej ustawy, jeżeli następnie pracodawca zaspokajał roszczenia pracownicze.

Przewodniczący SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Jadwiga Skibińska-Adamowicz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2002 r. sprawy z powództwa Syndyka Masy Upadłości Ł. Bawełny „N." Spółka z o.o. w Ł. przeciwko Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - Biuro Terenowe w B. o zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 20 lutego 2001 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Syndyk Masy Upadłości Ł. Bawełny „N." Spółki z o.o. w Ł. wniósł o zasądzenie od Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w B. między innymi kwoty 226.342,92 zł jako zaspokojenia roszczeń pracowniczych na podstawie ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1 ze zm.; obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 85).

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku po ponownym rozpoznaniu sprawy wyrokiem z dnia 21 listopada 2000 r. [...] oddalił powództwo. Sąd Okręgowy ustalił, że Ł. Bawełna „N." w Ł. Spółka z o.o. z dniem 1 października 1998 r. została rozwiązana i postawiona w stan likwidacji. Wyznaczony likwidatorem Zbigniew W. w grudniu 1998 r. oraz styczniu i lutym 1999 r. rozwiązał łącznie z 473 pracownikami stosunki pracy w trybie ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.). Otrzymał wówczas (styczeń-marzec 1999 r.) z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych łączną kwotę 2.314.064 zł zgodnie z przedstawionymi wykazami należnych, nieuregulowanych świadczeń dla zwolnionych pracowników. Następnie w toku likwidacji Spółki część byłych pracowników została ponownie zatrudniona. Zdaniem Sądu pierwszej instancji materiał dowodowy nie wskazuje na odzyskanie zdolności płatniczych Spółki przy ponownym zatrudnianiu pracowników. Ł. Bawełna „N." zdaniem Sądu Okręgowego z dniem 1 października 1998 r. stała się niewypłacalna i po tym dniu nie odzyskała wypłacalności. Zatrudnianie wcześniej zwolnionych pracowników, często już po kilku dniach od zwolnienia, miało miejsce bez istnienia realnych dowodów na polepszenie sytuacji ekonomicznej likwidowanej Spółki. Zdaniem Sądu Okręgowego ponowne zatrudnianie pracowników nastąpiło w celu obejścia prawa i powództwo podlegało oddaleniu na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 2 oraz art. 6 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00