Uchwała SN z dnia 16 maja 2001 r. sygn. III ZP 9/01
Przewodniczący SSN Józef lwulski (sprawozdawca)
Sędziowie: SN Zbigniew Myszka, SA Kazimierz Josiak
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn, w sprawie z powództwa Teresy C. przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w W. o zapłatę, po rozpoznaniu w Izbie Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na rozprawie w dniu 16 maja 2001 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku postanowieniem z dnia 14 lutego 2001 r. [...]
„Czy pracownicy byłego ZOZ-u przejęci w trybie art. 231 kp przez nowego pracodawcę - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - zachowują dotychczasowe uprawnienie do nagrody z zakładowego funduszu nagród (obecnie dodatkowe wynagrodzenie roczne) w sytuacji, gdy nowy pracodawca nie dokonał żadnych zmian w treści stosunku pracy, czy też pracownicy zostali pozbawieni tego prawa w związku ze zmianą przepisów, to jest utratą mocy obowiązującej ustawy z dnia 10.07.1985 r. o rocznych nagrodach z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi (Dz. U. Nr 32, poz. 131 ze zm.) i wejściem w życie nowej ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.), co równoznaczne jest ze zmianą treści stosunku pracy ?”
podjął uchwałę:
Pracownik zakładu opieki zdrowotnej przejęty na podstawie art. 231 § 1 KP przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej przed dniem 1 stycznia 1998 r., tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.) zachowuje prawo do nagrody z zakładowego funduszu nagród do czasu zmiany treści stosunku pracy w tym zakresie.