Uchwała SN z dnia 9 maja 2000 r. sygn. III ZP 12/00
Przewodniczący: SSN Walerian Sanetra (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Barbara Wagner
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn, w sprawie z powództwa Krzysztofa D. przeciwko Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Usługowemu „L.P.” Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. o odprawę pieniężną po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 9 maja 2000 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi postanowieniem z dnia 21 stycznia 2000 r. [...] do rozstrzygnięcia w trybie art. 390 KPC:
Czy ustalając przysługującą pracownikowi z mocy art. 8 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 z późn. zm.) odprawę pieniężną w wysokości jedno-, dwu- lub trzymiesięcznego wynagrodzenia i stosując w związku z tym zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, przewidziane w § 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczególnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14), należy pomnożyć ekwiwalent za 1 dzień urlopu wypoczynkowego przez:
a) liczbę dni wymiaru urlopu tego pracownika w dniu rozwiązywania stosunku pracy,
b) liczbę dni roboczych, lub kalendarzowych przypadających w okresach miesięcznych, poprzedzających dzień ustania stosunku pracy - stosownie do rozmiaru odprawy pieniężnej,
c) współczynnik określony w § 19 rozporządzenia,
czy też należy zaniechać wykonywania powyższych operacji i poprzestać na arytmetycznym wyliczeniu średniej miesięcznej wszystkich składników wynagrodzenia w okresie poprzedzającym nabycie prawa do odprawy pieniężnej, stosując jedynie reguły określone w § 14 - 17 tegoż cyt. rozporządzenia ?