Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 16 listopada 2000 r. sygn. I PKN 44/00

1. Podjęcie przez pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby czynności zarobkowych sprzecznych ze wskazaniami lekarskimi nie jest wykonywaniem obowiązku troski o dobro zakładu pracy, nawet wtedy, gdy pracodawca, bez swojej wiedzy i zgody, uzyskał przy okazji korzyść majątkową.

2. Przejawem troski pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby o dobro zakładu pracy jest stosowanie się do wskazań lekarskich i powstrzymywanie się od wykonywania czynności mogących przedłużyć jego nieobecność w pracy (art. 211 pkt 5 KP w związku z art. 100 § 2 pkt 3 KP).

Przewodniczący SSN Walerian Sanetra

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Barbara Wagner (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2000 r. sprawy z powództwa Roberta T. przeciwko „M.” Spółce Akcyjnej w Ś. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy z dnia 12 października 1999 r. [...]

oddalił kasację i nie obciążył powoda kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Świdnicy wyrokiem z dnia 3 sierpnia 1999 r. [...] przywrócił Roberta T. do pracy w S.A. „M.” w Ś. i zasądził od strony pozwanej na jego rzecz kwotę 1.272 zł, oddalając powództwo w pozostałym zakresie.

Sąd ustalił, że Robert T. był zatrudniony w pozwanej Spółce od 17 lutego 1992 r., od 1 maja 1992 r. na podstawie umowy o pracę na czas nie określony w pełnym wymiarze czasu pracy, ostatnio, od 30 grudnia 1993 r., na stanowisku magazyniera - montera sprzętu RTV. W dniach 25 stycznia 1998 r. i 1 lipca 1998 r. powód zawarł z „A.-P.” Spółka z o.o. w B.B. umowy zlecenia na dokonywanie w 1998 r. usług serwisowych sprzętu AGD Spółki „A.-P.”, naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne czajników elektrycznych, za wynagrodzeniem 6 zł netto za każdą naprawioną sztukę. W marcu 1998 r. ukończył odpowiedni kurs (skierowany przez stronę pozwaną) i nabył uprawnienia do montażu anten Wizji TV.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00