Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie SN z dnia 16 marca 1999 r., sygn. I KZP 32/98

„Gwałt” jest szczególną formą „przemocy”, przy czym niektóre przypadki przemocy mogą polegać na użyciu gwałtu na osobie.

Sąd Najwyższy w sprawie Marka Krzysztofa F., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 441 § 1 kpk przez Sąd Wojewódzki w O., postanowieniem z dnia 13 listopada 1998 r. zagadnienia prawnego, wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy wobec skreślenia w art. 130 § 2 kw wyrazów „w sposób szczególnie zuchwały” lub przy jednoczesnym pozostawieniu w tymże przepisie w § 3 wyłączenia możliwości stosowania przepisów art. 119, 120, 122, 124 kw sformułowania „jeżeli sprawca używa gwałtu na osobie” ustawą z dnia 28 sierpnia 1998 r. o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń, ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia ... w zestawieniu z odmiennie określonym sposobem działania sprawcy czynu stypizowanego w art. 280 § 1 kk., ewentualne stosowanie art. 12 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy, jeżeli wartość mienia stanowiącego przedmiot zaboru w celu przywłaszczenia nie przekracza 250 zł, uzależnione jest od sposobu działania sprawcy, ustalonego prawomocnym wyrokiem skazującym, tj. od tego, czy stosował on przemoc względem rzeczy, czy też względem osoby, a nadto – w jakim związku pozostają w odniesieniu do siebie pojęcia „przemocy względem osoby” określonej przepisem art. 280 § 1 kk z dnia 6 czerwca 1997 r. i „gwałtu” określonego przepisem art. 130 § 3 kw?”

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00