Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 17 lutego 1998 r. sygn. I PKN 503/97

Pracodawca zawierający z pracownikiem umowę o pracę za granicą powinien dokładnie sprawdzić jego kwalifikacje zawodowe, a przede wszystkim przeanalizować potrzebę zatrudnienia ze względu na zakres realizacji kontraktu oraz możliwości i kwalifikacje zawodowe pracownika. Nadmierne zatrudnienie na budowie eksportowej może być uznane za potrzebę organizacyjno-produkcyjną w rozumieniu § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie niektórych praw i obowiązków pracowników skierowanych do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług związanych z eksportem (jednolity tekst: Dz.U. z 1990 r. Nr 44, poz. 259 ze zm.) tylko wtedy, gdy jest spowodowane przyczynami dotyczącymi pracodawcy, związanymi z realizacją kontraktu i powstałymi po zatrudnieniu danego pracownika.

Przewodniczący SSN: Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Zbigniew Myszka

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 1998 r. sprawy z powództwa Wojciecha L. przeciwko „E.” Spółce Akcyjnej w K. o odszkodowanie, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 6 sierpnia 1997 r. [...]

oddalił kasację i zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda koszty postępowania kasacyjnego w kwocie 2956 zł (dwa tysiące dziewięćset pięćdziesiąt sześć).

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 listopada 1996 r. [...], Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Kielcach oddalił powództwo Wojciecha L. przeciwko „E.” Spółce Akcyjnej w K. o odszkodowanie w kwocie 11 242, 35 zł w związku z nieuzasadnionym rozwiązaniem terminowej umowy o pracę za granicą. Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony na kontrakcie zagranicznym w Niemczech w okresie od 21 lutego 1996 r. do 28 maja 1996 r. w charakterze ślusarza narzędziowego. Umowa została rozwiązana przed upływem jej terminu za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Powód obsługiwał giętarkę typu „Hera”, przygotowywał dokumentację dla spawacza oraz wykonywał montaż wózków. Kontrahent niemiecki zawiadomił pracodawcę o niemożności korzystania z maszyny „Hera”. To zdarzenie oraz zmniejszenie wielkości produkcji, powodujące zmiany organizacyjne stanowiło podstawę wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę z powodem. Sąd Rejonowy nie przyjął aby przyczyną wypowiedzenia był wypadek przy pracy jakiemu uległ powód. Ocenił, że przyczyną wypowiedzenia były zmiany organizacyjno-produkcyjne usługi eksportowej. Według Sądu Rejonowego do podstawowych obowiązków pracowniczych powoda należała obsługa maszyny typu „Hera”, a pozostałe czynności miały charakter dodatkowy. Sąd nadto podkreślił, że przy wypowiedzeniu umowy powodowi zaważyła negatywna ocena jego pracy na szlifierce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00