Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 października 1997 r. sygn. I PKN 325/97

Określenie struktury organizacyjnej związku zawodowego, w tym także ilości członków związku, która pozwala powołać zakładową organizację związkową, jako należące do sfery swobodnego działania związku, następuje w statucie i uchwałach statutowych organów związkowych (art. 9 i 10 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz.U. Nr 55, poz. 234 ze zm.).

Przewodniczący SSN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Barbara Wagner, Andrzej Wróbel.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 14 października 1997 r. sprawy z powództwa Stefana S. przeciwko "Firmie Bogdana B." Lody Oddział w W. o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia warunków umowy o pracę, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze z dnia 21 kwietnia 1997 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Wolsztynie wyrokiem z dnia 20 stycznia 1997 r. uznał za bezskuteczne wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę dokonane w dniu 28 listopada 1996 r. przez Bogdana B. w stosunku do Stefana S. Sąd I instancji ustalił, że w dniu 1 sierpnia 1996 r. powstała u pozwanego zakładowa organizacja związkowa NSZZ "Solidarność". Tego samego dnia w Zarządzie Regionu "Solidarność" w Z.G. została zarejestrowana Tymczasowa Komisja Zakładowa, w skład której wszedł powód Stefan S. Pozwany został zawiadomiony o powstaniu organizacji i składzie utworzonego organu. W dniu 19 października 1996 r. wybrany został zarząd zakładowej organizacji związkowej, którego przewodniczącym został powód. O tym fakcie pozwany został również zawiadomiony. W dniu 29 listopada 1995 r. pozwany dokonał wypowiedzenia zmieniającego powodowi warunki pracy i płacy na jego niekorzyść, gdyż w miejsce stanowiska brygadzisty zaproponował mu stanowisko pracownika produkcyjnego za wynagrodzeniem mniejszym o 120 zł miesięcznie. Pozwany nie uzyskał zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej na wypowiedzenie zmieniające. W tej sytuacji Sąd Rejonowy uznał, że czynność pozwanego naruszyła art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234 ze zm.) i uwzględnił powództwo, a także zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 40 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00