Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 9 maja 1997 r. sygn. I PKN 144/97

Zakaz rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 10 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.) z pracownikiem pełniącym funkcję radnego nie ogranicza się tylko do zatrudnienia na terenie gminy, w której jest on radnym (art. 10a tej ustawy).

Przewodniczący SSN: Teresa Romer (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Andrzej Wasilewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 9 maja 1997 r. sprawy z powództwa Grażyny Ś. przeciwko Gminie S. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 6 grudnia 1996 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Koninie wyrokiem z dnia 26 października 1995 r. uznał za bezskuteczne wypowiedzenie umowy o pracę powódce Grażynie Ś. dokonane przez Urząd Gminy w S. W uzasadnieniu wyroku Sąd ustalił, że powódka została zatrudniona w pozwanym Urzędzie Gminy od dnia 4 lipca 1995 r. na podstawie umowy o pracę na czas nie określony, na stanowisku podinspektora. W dniu 25 sierpnia 1995 r. pozwany wypowiedział powódce umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Pozwany powołał się na art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy oraz o zmianie niektórych ustaw. Pozwana Gmina nie odpowiedziała na prośbę powódki o uzasadnienie dokonanego wypowiedzenia. W pozwie Grażyna Ś. wniosła o uznanie dokonanego wypowiedzenia umowy za bezskuteczne. Wyjaśniła, że wypowiedzenie otrzymała następnego dnia po odwołaniu wójta, który zawarł z nią umowę o pracę. Powódka twierdziła, że pracę wykonywała starannie i prawidłowo. Przyczyną wypowiedzenia, w jej ocenie było to, że poprzednio pełniła funkcję wójta gminy w W. Pozwany twierdził, że wypowiedzenie umowy o pracę było spowodowane zmianami organizacyjnymi i powierzeniem obowiązków powódki innej osobie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00