Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 1996 r., sygn. I PRN 35/96
1. W spółdzielczym stosunku pracy, w przypadku gospodarczej konieczności zmniejszenia zatrudnienia i zlikwidowania konkretnego stanowiska pracy, należy dokonać członkowi spółdzielni wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Gdyby było to niemożliwe lub spółdzielca bezpodstawnie odmówił przyjęcia odpowiednich warunków pracy, możliwe jest dokonanie wypowiedzenia definitywnego (art. 184 i 187 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze, j.t. Dz.U. z 1995 r. nr 54, poz. 288).
2. Członkowi spółdzielni pracy, wobec którego naruszono przepisy art. 184, 187 i 191 prawa spółdzielczego i inne przepisy prawa pracy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę, nie przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Służy mu wyłącznie roszczenie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Krystyny P. przeciwko (...) Transportowej Spółdzielni Pracy w K. o przywrócenie do pracy, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego od wyroku Sądu Wojewódzkiego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu z dnia 31 maja 1995 r. (...) uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego Sądu Pracy w Kaliszu z dnia 6 kwietnia 1995 r. (...) i przekazał sprawę temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Powódka Krystyna P. wniosła o przywrócenie do pracy w pozwanej (...) Transportowej Spółdzielni Pracy, twierdząc, że pracodawca wypowiedział jej spółdzielczą umowę o pracę z naruszeniem art. 187 ustawy z 16.IX.1982 r. Prawo spółdzielcze (j.t. Dz.U. z 1995 r. nr 54, poz. 288). Pracodawca powołał się bowiem na konieczność zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych, jednocześnie jednak do działu księgowości, w którym powódka była zatrudniona, przyjął nowego pracownika. Pracownik ten dopiero później został członkiem spółdzielni.