Wyrok SN z dnia 12 marca 1996 r. sygn. I PRN 5/96
Żądanie przywrócenia do pracy, pracownika wybranego do komisji rewizyjnej zakładowej organizacji związkowej w dniu odwołania go z funkcji członka zarządu spółki będącej pracodawcą, z którym to pracownikiem rozwiązano stosunek pracy z naruszeniem art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234 ze zm.), może być ocenione jako sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa (art. 8 k.p.).
Przewodniczący SSN: Teresa Flemming-Kulesza (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Józef Iwulski, Walerian Sanetra
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 12 marca 1996 r., sprawy z powództwa Władysława S. przeciwko Zarządowi Obiektów Sportowych Spółce z o.o. w K. o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie, na skutek rewizji nadzwyczajnej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie z dnia 29 września 1995 r., [...]
oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Władysław S. w pozwie z 11 lutego 1994 r. domagał się przywrócenia do pracy w Zarządzie Obiektów Sportowych spółka z o.o. w K. na stanowisku zastępcy dyrektora oraz zasądzenia wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy w wysokości 8.500.000 zł miesięcznie. Podał, że zakład pracy bezpodstawnie rozwiązał z nim 2 lutego 1994 r. umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu rzekomego ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, nie zachowując ponadto obowiązku uzyskania zgody komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" jako, że 28 stycznia tegoż roku wybrany został na członka komisji rewizyjnej.