Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 25 marca 1993 r., sygn. I PZP 65/92

Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora w Ministerstwie Sprawiedliwości o rozpoznaniu wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego skierowanego na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 1990 r. nr 26, poz. 153 ze zm.) do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące pytanie prawne:

„Czy postanowienia układu zbiorowego pracy wiążą pracodawcę przejmującego zakład pracy lub jego część, jeżeli ten pracodawca nie jest podmiotem reprezentowanym przez stronę takiego układu?”

podjął następującą uchwałę:

Postanowienia układu zbiorowego pracy obowiązującego w przejmowanym zakładzie pracy nie wiążą pracodawcy przejmującego zakład lub jego część, jeżeli nie jest on podmiotem reprezentowanym przez stronę tego układu. Wymienionego pracodawcę wiążą natomiast warunki indywidualnych umów o pracę wynikające z układu zbiorowego pracy obowiązującego w przejmowanym zakładzie pracy.

Uzasadnienie

I. Przytoczone w sentencji niniejszej uchwały zagadnienie prawne przedstawione zostało do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w związku z zachodzącymi w kraju procesami prywatyzacji prowadzącymi do przekształceń organizacyjnych zakładów pracy, które polegają m.in. na przejęciu zakładu lub jego części przez innego pracodawcę, połączeniu lub podziale zakładu pracy albo na przeobrażeniu osoby prawnej w inną. Wnioskodawca w uzasadnieniu swego wniosku opowiedział się za udzieleniem odpowiedzi negatywnej. Jego zdaniem, kwestii objętej wnioskiem nie regulują bowiem przepisy art. 23 k.p. czy art. 55 i 55 k.c., które nie odnoszą się do sfery zbiorowego prawa pracy, wobec czego rozwiązania poszukiwać należy w przepisach kodeksu pracy dotyczących układów zbiorowych pracy (art. 238-241 k.p.) oraz wydanego na podstawie art. 241 k.p. rozporządzenia Rady Ministrów z 30.IV.1987 r. w sprawie szczegółowego trybu zawierania, rozwiązywania i rejestracji układów zbiorowych pracy oraz zawierania i rejestracji zakładowych umów zbiorowych. Przepisy kodeksu pracy nie zawierają jednak bezpośredniej regulacji dotyczącej mocy wiążącej układów zbiorowych pracy w sytuacji przekształceń własnościowych zachodzących po stronie zakładów pracy. Z kolei § 6 ust. 1 powołanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów stanowi, że w razie włączenia zakładu pracy do innej gałęzi pracy stosuje się dotychczas obowiązujący układ zbiorowy pracy, chyba że strony układu obowiązującego w gałęzi pracy, do której zakład pracy został włączony, skorzystają z przewidzianej w ust. 2 tegoż paragrafu możliwości ustalenia w drodze protokołu dodatkowego, iż do pracowników zakładu pracy, o którym mowa w ust. 1 będzie stosowany układ obowiązujący w gałęzi pracy, do której zakład został włączony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00