Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 26 sierpnia 1992 r., sygn. I CRN 126/92

Przewidziane w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U. nr 79, poz. 464) uprawnienie do nabycia garażu na własność oraz otrzymania gruntu w użytkowanie wieczyste przez osobę, która na podstawie pozwolenia na budowę wybudowała ze środków własnych garaż na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa lub gminy, nie jest uzależnione od czasu trwania umowy, stanowiącej podstawą do korzystania z tego garażu.

Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora po rozpoznaniu sprawy z powództwa Piotra G. przeciwko Gminie Miasta S. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości S/C VII C 5311(1747) od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku z dnia 23 kwietnia 1992 r. III Cr 353/92 – uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Rejonowego w Sopocie z dnia 26 lutego 1992 r. I C 249/91 i sprawę przekazał temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o wpisie należnym od rewizji nadzwyczajnej.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26.II.1992 r. Sąd Rejonowy w Sopocie oddalił powództwo Piotra G. o zobowiązanie Gminy Miasta S. do przeniesienia na własność powoda garażu położonego przy Al. N. w S. oraz oddanie mu w użytkowanie wieczyste gruntu pod tym garażem. Sąd ten ustalił, że w dniu 17.V.1982 r. MPGKiM w S. zawarło z powodem umowę dzierżawy gruntu o powierzchni 36 m położonego przy Al. N. w S. Na gruncie tym powód zobowiązał się pobudować własnym kosztem garaż na podstawie pozwolenia na budowę udzielonego temu Przedsiębiorstwu. Umowa została zawarta na 10 lat Przez ten czas powód miał płacić jedynie ryczałt na koszty eksploatacji garażu w wysokości 20% stawki czynszowej za najem garażu. Po upływie okresu, na który została zawarta umowa, powodowi zastrzeżono pierwszeństwo do najmu garażu. Powód wybudował garaż zgodnie z umową i po 5.XII.1990 r. wystąpił z powództwem – powołując się na art. 8 ust. 1 ustawy z 29.IX.1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości (Dz.U. nr 79, poz. 464) – o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntu i przeniesienie własności garażu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00