Orzeczenie
Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 6 grudnia 1991 r., sygn. III CZP 117/91
Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora w sprawie z powództwa Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokator w Ł. przeciwko Przedsiębiorstwu Budownictwa Przemysłowego w Ł. o zapłatę po rozpoznaniu zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Najwyższy na rozprawie w dniu 27 czerwca 1991 r. IV CR 626/90 do rozstrzygnięcia składowi Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego:
Czy sprawa z powództwa spółdzielni mieszkaniowej jako inwestora przeciwko wykonawcy robót budowlanych o roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne obiektu budowlanego przeznaczonego do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków spółdzielni jest sprawą gospodarczą w rozumieniu art. 479 k.p.c.?
podjął następującą uchwałę:
Sprawa z powództwa spółdzielni mieszkaniowej przeciwko wykonawcy robót budowlanych o roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne obiektu budowlanego jest sprawą gospodarczą w rozumieniu art. 4791 § 1 k.p.c.
Uzasadnienie
Przedstawiając Sądowi Najwyższemu w składzie powiększonym zagadnienie prawne przytoczone na wstępie uchwały, zwykły skład tego Sądu wskazał na występującą w praktyce orzeczniczej rozbieżność stanowisk w kwestii, czy spółdzielnia mieszkaniowa jest podmiotem gospodarczym w rozumieniu art. 479 § 1 k.p.c. Podniósł przy tym, że uchwała składu trzech sędziów Sądu Najwyższego z 25.VI.1991 r. III CZP 53/91 (nie publ.), udzielająca na tak ujęte pytanie odpowiedzi twierdzącej, nie usuwa wszystkich wątpliwości, jakie rodzą się na tle dwukrotnego zdefiniowania w ustawie z 24.V.1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz.U. nr 33, poz. 175 ze zm.) pojęcia sprawy gospodarczej. Ich źródłem jest wprowadzony przez art. 6 pkt 3 tej ustawy przepis art. 479 § 1 k.p.c. w którym ustawodawca wymieniając podmioty gospodarcze wskazał podmioty prowadzące działalność charakteryzującą się wspólną cechą, a mianowicie celem zarobkowym, co jak podkreślono w uzasadnieniu postanowienia może uzasadniać zapatrywanie, że tylko z takimi zamierzał łączyć przymiot podmiotów gospodarczych. Przyjęcie tego rodzaju założenia, przy uwzględnieniu swoistych dla spółdzielni mieszkaniowej zasad gospodarki Finansowej, prowadziłoby do wniosku, że spółdzielnia ta w zakresie swojej zasadniczej działalności gospodarczej, jaką stanowi m.in. działalność inwestycyjna nie jest podmiotem gospodarczym. W konsekwencji nie można byłoby sprawy z zakresu takiej działalności uznać za sprawę gospodarczą w rozumieniu art. 479 § 1 k.p.c.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right