Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 22 czerwca 1989 r., sygn. III CZP 32/89

Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora Prokuratury Generalnej rozpoznał wniosek Prokuratora Generalnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 10 marca 1989 r. Nr DK I Pk 955/88 o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania prawne:

„1. Czy zawarta w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 roku o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U. nr 22, poz. 99, zm. Dz.U. nr 24, poz. 170 z 1988 r.) norma, iż osoba fizyczna może nabyć od Państwa w użytkowanie wieczyste na cele mieszkalne tylko jedną nieruchomość wyklucza możliwość realizacji uprawnień przewidzianych w art. 88 ust. 1 tej ustawy przez osobę uprawnioną do ekwiwalentu za mienie pozostawione w związku z wojną rozpoczętą w 1939 roku na terenach nie wchodzących w skład obecnego obszaru Państwa w sytuacji, gdy osoba ta uzyskała już na zasadach ogólnych prawo użytkowania działki i nabyła od Państwa dom lub odrębną własność lokalu?

2. Czy przewidziany w art. 88 ust. 2 i ust. 3 ustawy powołanej pod punktem 1 krąg osób uprawnionych do zaliczenia wartości mienia nieruchomego pozostawionego za granicą na pokrycie opłat za użytkowanie wieczyste lub ceny sprzedaży działki budowlanej oraz ceny sprzedaży położonych na niej domów, budynków lub lokali (właściciel i spadkobiercy ustawowi) jest kręgiem zamkniętym, wykluczającym cesję uprawnień na inne osoby, czy też wymienione w tych przepisach osoby mogą – stosując w drodze analogii art. 509 k.c. – przenieść przysługujące im uprawnienia na rzecz innych osób w drodze umowy?”

podjął następującą uchwałę i nadał jej moc zasady prawnej:

1. Osoba, która w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r. pozostawiła mienie nieruchome na terenie nie wchodzącym w skład obecnego obszaru Państwa i która na mocy umów międzynarodowych zawartych przez Państwo ma otrzymać ekwiwalent za mienie nieruchome pozostawione za granicą, a która nabyła od Państwa w użytkowanie wieczyste nieruchomość na cele mieszkalne, nie może nabyć od Państwa na te same cele innej nieruchomości także wówczas, gdy nie skorzysta z przysługującego jej uprawnienia do zaliczenia wartości mienia nieruchomego pozostawionego za granicą na pokrycie opłat za użytkowanie wieczyste lub ceny sprzedaży nieruchomości państwowej (art. 88 ust. 1 w związku z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości – Dz.U. z 1989 r. nr 14, poz. 74).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00