Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 2338/22

Przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, kluczowym aspektem jest ocena, czy opieka świadczona przez wnioskodawcę nad osobą niepełnosprawną faktycznie uniemożliwia podjęcie lub kontynuowanie pracy zarobkowej. Ocena musi opierać się na rzeczywistym zakresie i natężeniu wymaganej opieki, nie zaś na uprzedniej aktywności zawodowej wnioskodawcy. Decydujące znaczenie ma zatem stopień niepełnosprawności osoby wymagającej opieki oraz rzeczywista niemożność pogodzenia obowiązków opiekuńczych z zatrudnieniem, natomiast nie wcześniejszy status zawodowy opiekuna.

Teza od Redakcji

Dnia 5 grudnia 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Mariola Kowalska Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 września 2022 r., sygn. akt II SA/Gd 481/22 w sprawie ze skargi B. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 28 września 2022 r. II SA/Gd 481/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu sprawy ze skargi B. R. (Skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. (Kolegium) z [...] kwietnia 2022 r., w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził od organu na rzecz Skarżącej B. R. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Kolegium zaskarżyło powyższy wyrok skargą kasacyjną w całości zarzucając mu naruszenie prawa materialnego przez błędną wykładnię art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 615 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "u.ś.r", polegającą na przyjęciu, że legitymowanie się przez niepełnosprawnego członka rodziny orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji dowodzi, że wymaga on opieki o zakresie całkowicie uniemożliwiającym wykonywanie pracy zarobkowej przez jego opiekuna w jakimkolwiek wymiarze, a ponadto na przyjęciu, że brak aktywności zawodowej po stronie opiekuna przed podjęciem się sprawowania opieki nie stoi na przeszkodzie przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego, a w konsekwencji uznanie przez Sąd, że świadczenie pielęgnacyjne może zostać przyznane nawet jeśli pomiędzy sprawowaniem opieki nad członkiem rodziny legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności a niepodejmowaniem lub rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przez opiekuna nie zachodzi związek przyczynowo - skutkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00