Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2023 r., sygn. I FSK 57/19
Do daty wskazanej co do zasady w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, traktowanej przez ustawodawcę jako rozsądny termin zwrotu różnicy podatku, spełniający wymóg neutralności podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej, podatnik ma prawo oczekiwać na przekazanie mu nadwyżki podatku naliczonego nad kwotą podatku należnego. Jeżeli zaś do nadejścia wspomnianego punktu czasu organ podatkowy nie dokona władczej ingerencji w termin ustawowy, wyrażającej się doręczeniem podmiotowi obowiązanemu z tytułu podatku stosownego postanowienia, należy przyjąć, iż nie miała miejsca korekta terminu zwrotu różnicy podatku.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Mariusz Golecki, Sędzia WSA del. Adam Nita, , po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 sierpnia 2018 r. sygn. akt I SA/Wr 73/18 w sprawie ze skargi X. sp. z o.o. w restrukturyzacji w W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 8 listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za kwiecień 2017 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji
1.1. Wyrokiem z dnia 23 sierpnia 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 73/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu - po rozpoznaniu skargi Zarządcy Masy Sanacyjnej "X." sp. z o.o. w restrukturyzacji w W. (dalej: Strona) - uchylił postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. (dalej: Dyrektor IAS) z dnia 8 listopada 2017 r. i poprzedzające je postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z dnia 17 sierpnia 2017 r.