Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. I FSK 28/19
Chcąc ustalić, czy podatnik świadomie bądź nieświadomie bierze udział w oszustwie karuzelowym, organ podatkowy zasadniczo musi skontrolować cały łańcuch dostaw towarów. Skoro badanie świadomości co do uczestnictwa w "łańcuchu karuzelowym" jest doniosłym elementem w tego rodzaju sprawach, to naturalnym jest pozyskanie wszelkiego materiału na rzecz ustalenia takiej okoliczności. Natomiast czynienie tego nie w pierwszej kolejności ma podłoże w tym, że generalnie najpierw trzeba wykazać przebieg transakcji w sposób odbiegający od rzeczywistości. Jeśli bowiem faktyczne operacje gospodarcze pokrywają się z wystawionymi fakturami, to nie zachodzi potrzeba badania dobrej wiary/należytej staranności u ich uczestników.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 3 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 września 2018 r. sygn. akt I SAB/Lu 6/18 w sprawie ze skargi M.P. na przewlekłe prowadzenie kontroli podatkowej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M.P. na rzecz Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Skarga kasacyjna i odpowiedź na skargę kasacyjną
1.1. M.P. (dalej: Skarżący) wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 września 2018 r., sygn. akt I SAB/Lu 6/18. Wyrokiem tym Sąd oddalił jego skargę (nadaną w dniu 23 grudnia 2015 r.; wpływ do organu podatkowego w dniu 29 grudnia 2015 r. - przyp. NSA) na przewlekłe prowadzenie kontroli podatkowej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. (dalej: Naczelnik US) w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za listopad i grudzień 2015 r.