Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. III FSK 634/22

Podatek od nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska, po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 1320/21, w sprawie ze skargi L. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 1 marca 2021 r., nr SKO.410.46.2021, w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2020 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 8 lutego 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 1320/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę L. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 1 marca 2021 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2020 r.

Wymieniony wyrok, jak również inne przytoczone w niniejszym uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych, publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego (http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Decyzją z 23 grudnia 2020 r. Wójt Gminy L. ustalił skarżącej zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2020 r.

W wyniku rozpoznania odwołania strony decyzją z 1 marca 2021 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazano, że 24 czerwca 2020 r. skarżąca nabyła prawo własności działki nr [...] o powierzchni [...] ha w obrębie ewidencyjnym B., na której znajduje się farma fotowoltaiczna. Zdaniem organu, sporne grunty zajęte są na prowadzenie innej niż rolnicza działalności gospodarczej, będącej decydującą i dominującą, co do zasady wyłączającą prowadzenie nań działalności rolniczej. Głównym celem wydzierżawienia użytków rolnych pod elektrownię fotowoltaiczną jest jej budowa, co oznacza brak możliwości prowadzenia prawidłowej, pełnej i racjonalnej działalności rolniczej. Dodatkowo Kolegium zwróciło uwagę, że użytki rolne, na których posadowiona jest elektrownia fotowoltaiczna, są ogrodzone, dzięki czemu doszło do wyraźnego wyodrębnienia użytku rolnego w celu zajęcia go na wykonywanie działalności gospodarczej. Nawet hipotetyczne prowadzenie w jakimś stopniu działalności rolniczej na gruncie nie będzie miało charakteru podstawowego, lecz uboczny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00