Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2021 r., sygn. III OSK 3627/21

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 sierpnia 2020 r. sygn. akt II SA/Lu 421/20 w sprawie ze sprzeciwu R. M. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] maja 2020 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia odpadów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 sierpnia 2020 r. sygn. akt II SA/Lu 421/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, na podstawie art. 151a § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) dalej zwanej "p.p.s.a." oddalił sprzeciw R. M. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z [...] maja 2020 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia odpadów.

W ocenie Sądu pierwszej instancji sprzeciw był bezzasadny. Jakkolwiek nie wszystkie argumenty SKO w L. były trafne, to organ ten prawidłowo zastosował art. 138 § 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.), dalej zwanej "k.p.a.". Słusznie organ odwoławczy doszedł do wniosku, że organ I instancji w istocie nie poczynił wiarygodnych ustaleń w kwestii ilości i rodzaju zgromadzonego na spornych działkach materiału. Ponadto WSA w Lublinie uznał, że organ I instancji, pomimo otrzymania dokumentów z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, pominął kwestię wykopania stawu na działkach. Organ ten nie ustalił także ilości, składu i źródeł pochodzenia materiału zgromadzonego na spornych działkach, co uprawniało SKO w L. do zastosowania art. 138 § 2 k.p.a. Natomiast w ocenie Sądu pierwszej instancji zbędne były rozważania SKO na temat konieczności prowadzenia postępowania w trybie przepisów Prawa wodnego, ponieważ jest to przedmiot odrębnej sprawy administracyjnej, choć powiązanej od strony faktycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00