Wyrok NSA z dnia 26 maja 2020 r., sygn. II OSK 2668/19
Pojęcie "wprowadzania do obrotu" środków zastępczych, o którym mowa w art. 4 pkt 34 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, oznacza udostępnienie ich odpłatnie lub nieodpłatnie osobom trzecim zarówno niebędącymi ich konsumentami, jak i będącymi ich konsumentami, tj. nabywającymi je w celu własnego spożycia.
Teza od Redakcji
Dnia 26 maja 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. WSA Tomasz Świstak po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 7 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Lu 248/18 w sprawie ze skargi D. W. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego [...] z dnia [...] lutego 2018 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Lu 248/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę skarżącego na zaskarżoną decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, zwanego dalej "PWIS", [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych. Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco.
Decyzją z dnia [...] października 2017 r., nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, zwany dalej "PPIS", [...] wymierzył skarżącemu karę pieniężną w wysokości 100.000 zł za wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków zastępczych oraz nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
W ocenie organu I instancji, przekazany przez Prokuraturę materiał dowodowy, a w szczególności złożone zeznania partnerki skarżącego, zamieszkującej z nim wspólnie od sierpnia 2016 r., są wystarczające do wydania decyzji administracyjnej nakładającej na skarżącego karę pieniężną za wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków zastępczych.