Wyrok NSA z dnia 31 lipca 2020 r., sygn. I FSK 1799/17
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Ewa Rojek, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 31 lipca 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Kr 376/17 w sprawie ze skargi E. sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w K. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 grudnia 2016 r. nr 2461-IBPP2.4512.735.2016.2.EJu w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz E. sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w K. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 23 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Kr 376/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił wydaną wobec E. Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w K. ( dalej "Spółka" lub "Skarżąca" ) interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z 22 grudnia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że we wniosku o wydanie tej interpretacji Spółka wskazała, że prowadzi działalność w zakresie krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego wynajmu pojazdów samochodowych. W ramach działalności Spółka zawiera ze swoimi klientami ramowe umowy o współpracy w zakresie najmu pojazdów oraz umowy najmu długoterminowego pojazdów. Oprócz umów z niektórym kontrahentami Spółka zawiera umowy o kompleksową obsługę pojazdów. W ramach tej umowy Spółka świadczy kompleksową obsługę pojazdów w trakcie trwającego najmu polegającą na m.in. zawieraniu umów ubezpieczenia, organizacji i wykonywania okresowych przeglądów gwarancyjnych, napraw serwisowych, rozliczaniu szkód komunikacyjnych, zapewniania pojazdów zastępczych. W umowach wskazanych wyżej oraz umowie obsługi pojazdów przewidziane zostały również ryczałtowe kary umowne z tytułu: