Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2009 r., sygn. I FSK 1067/08
Udzielenie premii pieniężnej, która jest uzależniona tylko i wyłącznie od zrealizowanego określonego obrotu netto w ciągu okresu rozliczeniowego, nie może być uznane jako świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 lutego 2008 r., sygn. akt III SA/Gl 1571/07 w sprawie ze skargi T. Spółki z o. o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 11 września 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (interpretacji prawa podatkowego) oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 20 lutego 2008 r., sygn. akt III SA./GL 1571/07, w sprawie ze skargi "T." Spółki z o.o. w K., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 11 września 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (interpretacji prawa podatkowego).
1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.
Wnioskiem z dnia 28 marca 2007r. /uzupełnionym pismem z dnia 9 maja 2007 r./ Spółka z o.o. "T." zwróciła się do Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w B. z prośbą o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego w kwestii czy udzielenie bonusu finansowego przez kontrahenta zagranicznego w związku z realizacją u niego określonego poziomu nabytych towarów jest objęte polskim podatkiem od towarów i usług, czy też pozostaje poza opodatkowaniem?; w razie konieczności opodatkowania tegoż bonusu finansowego jaką stawkę podatku od towarów i usług należy do niego zastosować. Opisując stan faktyczny Spółka wskazała, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabywa towary handlowe, w tym od unijnych kontrahentów zagranicznych. Współpraca z tymi kontrahentami ma charakter systematyczny więc jest w stanie wypełnić warunek udzielenia bonusu finansowego przyznawanego po zrealizowaniu w określonym przedziale czasowym nabycia określonej ilości towarów od tych kontrahentów. Wyjaśniono, że każde nabycie towarów stanowi odrębną transakcję, rozliczaną odrębną fakturą wystawianą przez kontrahentów, a przez Spółkę rozliczaną jako odrębne nabycie wewnątrzwspólnotowe. Dopiero osiągnięcie sumy nabyć określonej w warunkach współpracy handlowej jako podstawa przyznania bonusu finansowego powoduje, że kontrahenci zagraniczni tego bonusu finansowego udzielają, a udzielonego bonusu finansowego nie opodatkowują podatkiem od wartości dodanej. Spółka wskazała też, że bonus finansowy w żaden sposób nie jest powiązany z określoną transakcją zakupu, lecz wpływ na niego ma większa ilość transakcji - określona w umowie ilość towaru, który Spółka musi zakupić w danym roku.