Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. I FSK 2251/19
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lipca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 260/19 w sprawie ze skargi P. S.R.O. Oddział w P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 28 listopada 2018 r., nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za grudzień 2016 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 9 lipca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 260/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi P. S.R.O. Oddział w P. (dalej skarżąca, strona, spółka) na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 28 listopada 2018 r. w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za grudzień 2016 r. 1. uchylił zaskarżone postanowienie, 2. zasądził od organu na rzecz skarżącej kwotę 597 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego (ww. wyrok oraz inne orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu opublikowane zostały w bazie internetowej NSA: www.orzeczenia.nsa.gov.pl).
2. Spór w niniejszej sprawie sprowadza się do oceny zasadności przedłużenia 60-dniowego terminu do dokonania zwrotu różnicy podatku VAT wykazanej w deklaracji VAT-7 za grudzień 2016 r., do 30 listopada 2018 r., dokonanego postanowieniem Naczelnika US z 21 sierpnia 2018 r. Jak wskazał Sąd I instancji istotą w niniejszej sprawie jest niewykazanie przez organ przesłanki materialnoprawnej przedłużenia terminu zwrotu różnicy podatku, tj. iż zasadność zwrotu wymagała dodatkowego zweryfikowania, nieskuteczność (nieterminowość) wprowadzenia do obrotu prawnego postanowienia w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu różnicy podatku oraz uchybienia popełnione w toku dodatkowej weryfikacji zwrotu.