Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. II OSK 72/18
Brak wymaganej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest naruszeniem w zakresie określonym w art. 35 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, co uprawnia organ administracji architektoniczno - budowlanej do zastosowania art. 35 ust. 3 powołanej ustawy.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła Sędzia del. WSA Tomasz Świstak Protokolant: starszy asystent sędziego Anita Lewińska-Karwecka po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 września 2017 r. sygn. akt II SA/Gd 498/17 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] kwietnia 2017 r., nr [...], 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 1.600 (jeden tysiąc sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 20 września 2017 r., sygn. akt II SA/Gd 498/17, oddalił skargę [...] Spółka z o.o. w W. na decyzję Wojewody [...] z [...] czerwca 2017 r., którą utrzymano w mocy decyzję Starosty [...] z [...] kwietnia 2017 r. o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia skarżącej pozwolenia na budowę kotłowni, suszarni, zbiornika na paliwo stałe, dwóch kominów przemysłowych, rurociągu przesyłowego z konstrukcją wsporczą, konstrukcji wsporczej naczynia zbiorczego oraz ściany oddzielenia pożarowego na działce nr [...], obręb [...], jednostka ewidencyjna [...].
Starosty [...] odmawiając decyzją z [...] kwietnia 2017 r. zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę ustalił, że projektowana inwestycja polega na rozbudowie zakładu produkcyjnego (zakładu przerobu drewna), znajdującego się w otulinie [...] Parku Narodowego. W wyniku tej rozbudowy, jak ustalono, zwiększy się powierzchnia zabudowy budynkami przemysłowymi i magazynowymi z 16.658 m2 do 18.103,5 m2. Ustalono też, że dotychczasowa powierzchnia utwardzona na terenie zakładu zmniejszy się z 20.032 m2 do 18.586,5 m2, co spowoduje, że łącznie z powierzchnią zabudowy budynkami przemysłowi i magazynowymi powierzchnia przeznaczona do przekształcenia w wyniku realizacji przedsięwzięcia wyniesie 36.690 m2.