Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2019 r., sygn. II OSK 2749/18

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Piotr Broda (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 maja 2018 r., sygn. akt II SA/Kr 371/18 w sprawie ze skargi M.P. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] 2018 r. znak [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 maja 2018 r., sygn. akt II SA/Kr 371/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M.P. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] 2018r. w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Prezydent Miasta Tarnowa decyzją z dnia [...] 2017 r. działając na podstawie art. 35 ust.3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz.1332 ze zm., dalej: "Pr.bud.") odmówił M.P. zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla zamierzenia inwestycyjnego obejmującego rozbudowę istniejących budynków handlowych o część magazynową, na terenie działki nr [...] obręb [...] przy ul. M. w T., w granicy z działką nr [...] obręb [...]. W uzasadnieniu decyzji organ podał, że podnoszone przez inwestora argumenty dotyczące rozpiętości projektowanego budynku, jego powiązań funkcjonalnych z budynkami istniejącymi oraz walorów estetycznych kontynuacji zabudowy, nie zawierają żadnych konkretów przemawiających za zbliżeniem projektowanej rozbudowy do granicy z działką sąsiednią. Przesunięcie projektowanego budynku na przepisową odległość 3,0 m od granicy również spełni wszystkie w/w oczekiwania inwestora. Może się to wiązać z większą ingerencją w istniejący budynek handlowy np. likwidacją bądź przebudową jednego z biegów schodów zewnętrznych. Wobec tego zdaniem organu trudno zgodzić się z twierdzeniem, że jedyny możliwy wariant rozbudowy to budowa w granicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00