Wyrok NSA z dnia 7 maja 2019 r., sygn. I OSK 2070/17
Policja
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 maja 2017 r. sygn. akt II SA/Wa 1679/16 w sprawie ze skargi A. Z. na decyzję M. Komendanta Wojewódzkiego Policji w R. z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 maja 2019r. sygn. akt II SA/Wa 1679/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. Z. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w R. z dnia [...] sierpnia 2016r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd I instancji wskazał, iż Komendant Powiatowy Policji w P. rozkazem personalnym z dnia [...] lipca 2016r. nr [...], działając na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz.U. z 2015r. poz. 355 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływanej jako "u.oP.", zwolnił sierżant A. Z. ze służby w Policji z dniem [...] lipca 2016r. Powyższe była następstwem ustalenia, iż w dniu [...] lipca 2016r. w miejscowości S., gm. W. doszło do zdarzenia drogowego z udziałem jednego pojazdu. Kierowcą pojazdu była sierżant A. Z. Badanie laboratoryjne wykazało 2,15 promila alkoholu we krwi policjantki. Zlecone przez Prokuraturę Rejonową w Pułtusku badanie krwi wykonane w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w R. wykazało zawartość alkoholu etylowego we krwi pobranej od sierżant A. Z. w ilości: I próba - 2,00 promila; II próba - 1,79 promila; III próba - 1,65 promila. Organ wskazał, że zgodnie z art. 41 ust. 2 pkt 8 u.oP. policjanta można zwolnić ze służby w przypadku popełnienia czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia jego pozostanie w służbie, zaś ze zgromadzonego materiału sprawy wynika, że w chwili kierowania pojazdem policjantka była w stanie nietrzeźwości, a tym samym jej czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa stypizowanego w art. 178a § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny (Dz.U. z 2016r. poz. 1137 ze zm.), dalej przywoływanej w uzasadnieniu jako "K.k.". Policjantka popełniła czyn postrzegany w opinii publicznej jako czyn o wysokiej społecznej szkodliwości. Tym samym utraciła przymiot osoby o nieposzlakowanej opinii, co zgodnie z art. 25 u.oP. jest jednym z warunków koniecznych do pełnienia służby w Policji. Z powyższych względów dalsze pozostanie sierżant A. Z. w służbie jest niemożliwe.