Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2019 r., sygn. II OSK 2545/17

Użyty art. 20 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zwrot "nie narusza" oznacza, że pomiędzy treścią studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego a treścią uchwalonego planu miejscowego nie musi zachodzić pełna zgodność, wystarczy aby nie było sprzeczności pomiędzy tymi ustaleniami.

Teza od Redakcji

Dnia 5 czerwca 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędziowie: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2019 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej (...) Polska sp. z o.o. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 czerwca 2017 r. sygn. akt IV SA/Po 104/17 w sprawie ze skargi (...) Polska sp. z o.o. z siedzibą w P. na uchwałę Rady Miasta P. z dnia (...) września 2016 r. nr (...) w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon (...) część A" w P. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od (...) Polska sp. z o.o. z siedzibą w P. na rzecz Miasta P. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 czerwca 2017 r. sygn. akt IV SA/Po 104/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę (...) sp. z o.o. z siedzibą w P. na uchwałę Rady Miasta P. z dnia (...) września 2016 r. nr (...) w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestzrennego “Rejon G. - część A" w P.

Przedmiotem kontroli Sądu pierwszej instancji była wyżej wymieniona uchwała, zaskarżona na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzeie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446, z póź. zm.) dalej w skrócie jako “u.s.g.". W myśl tego przepisu obowiązkiem Sądu jest w pierwszej kolejności zbadanie, czy wniesiona skarga podlega rozpoznaniu przez sąd administracyjny i czy spełnia pozostałe wymogi formalne, do których w niniejszej sprawie należy zaliczyć: zaskarżenie uchwały z zakresu administarcji publicznej, wcześniejsze bezskuteczne wezwanie do usunięcia naruszenaia interesu prawnego lub uprawnienia, zachowanie terminu do wniesienia skargi do sądu administarcyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00