Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 19 marca 2019 r., sygn. II FSK 845/17
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA (del.) Małgorzata Bejgerowska (sprawozdawca), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Zakładu Produkcyjno - Handlowo - Usługowego "A." sp. z o.o. z siedzibą w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 14 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Op 419/16 w sprawie ze skargi Zakładu Produkcyjno - Handlowo - Usługowego "A." sp. z o.o. z siedzibą w N. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2016 r. nr IBPB-1-3/4510-280/16/AB w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 14 grudnia 2016 r., o sygn. akt I SA/Op 419/16, oddalił skargę Zakładu Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "A." Sp. z o.o. w N. (dalej jako: "strona", "spółka" lub "skarżąca") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2016 r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Sąd pierwszej instancji przedstawił w wyroku następujący stan sprawy.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka podała, że planuje wystąpić o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, o którym mowa w art. 16 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 482 - w skrócie: "u.s.s.e."). Na podstawie zezwolenia strona zamierza zrealizować inwestycję polegającą na rozbudowie istniejącego już zakładu, w ramach którego będzie prowadzić produkcję stolarki otworowej. Rozbudowa zakładu będzie polegać na wybudowaniu na nowo zakupionym gruncie hali produkcyjnej wraz z zakupem maszyn produkcyjnych, wybudowaniem biurowca, budową dróg, placów manewrowych, stacji transformatorowej oraz ogrodzenia. W ramach tej inwestycji spółka zamierza także kupić nowe samochody ciężarowe wraz z przyczepami, które będą wykorzystywane wyłącznie w celu transportu (dostaw) do kontrahentów produktów wytworzonych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (w skrócie: "SSE"). Z reguły strona zapewnia swoim klientom dostawy oferowanych przez siebie produktów, które ze względu na gabaryty wymagają zazwyczaj transportu samochodami ciężarowymi. Zakup samochodów zostanie w całości, bądź w części sfinansowany dzięki umowie kredytu bankowego. Samochody będą garażowane na terenie SSE. Po zakupie samochody zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych spółki, która wprawdzie w przedmiocie działalności wykazuje transport drogowy towarów (PKD 49.41.Z), jednak nie będzie świadczyła usług transportowych z wykorzystaniem tych samochodów. Będą one wykorzystywane jedynie do transportu produktów spółki wytworzonych na terenie SSE. Dodatkowo strona wskazała, że na potrzeby wniosku należy przyjąć, że od dnia otrzymania zezwolenia może ona stanowić średnie bądź duże przedsiębiorstwo, w rozumieniu załącznika nr 1 do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r., uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. U. L 187 z dnia 26 czerwca 2014 r., s. 1, ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right