Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2018 r., sygn. I OSK 409/17

Policja

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Sz 912/16 w sprawie ze skargi Z.K. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w S. z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia prawa do uposażenia 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I OSK 409/17

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Sz 912/16 uchylił rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w S. z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia prawa do uposażenia oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Powiatowego Policji w W. z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...].

W uzasadnieniu wskazano na następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Komendant Powiatowy Policji w W. rozkazem personalnym z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...], na podstawie art. 121e ust. 2 pkt 2, ust. 3 oraz ust. 13 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (j.t.: Dz. U. z 2015 r., poz. 355 ze zm.), pozbawił sierż. szt. Z.K. prawa do uposażenia za okres od [...] do [...] marca 2016 r., nadając decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Zdaniem organu, policjant nieprawidłowo wykorzystał zwolnienie lekarskie, gdyż podczas absencji trwającej od [...] marca 2016 r. do [...] marca 2016 r. wykonywał zajęcie zarobkowe w postaci uczestniczenia w dwóch posiedzeniach Rady Nadzorczej [...] Spółdzielni Mieszkaniowej w W. w dniach [...] i [...] marca 2016 r. oraz w posiedzeniu Prezydium Rady Nadzorczej [...] Spółdzielni Mieszkaniowej w W. w dniu [...] marca 2016 r. Nadto zaznaczył, że dobrowolna rezygnacja z wynagrodzenia nie ma znaczenia dla oceny zachowania policjanta, zaś uczestnictwo w posiedzeniach organów kolegialnych Spółdzielni Mieszkaniowej w czasie zwolnienia lekarskiego nie może być uznane za czynności, których podjęcie było niezbędne bez względu na jego stan zdrowia. Okres spowodowanej chorobą niezdolności do służby ma służyć leczeniu i chęć podejmowania dodatkowych zajęć przez policjanta nie może kolidować z tym procesem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00