Wyrok NSA z dnia 28 września 2018 r., sygn. I OSK 1778/17
Rozkaz personalny o zwolnieniu ze służby wojskowej z uwagi na upływ terminu określonego w kontrakcie wydawany jest w celach porządkowych, ewidencyjnych (art. 115 ust. 3 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych). Potwierdza on jedynie skutek następujący z mocy prawa, nie tworzy go natomiast ani nie kształtuje. Cel ewidencyjny oznacza jedynie zarejestrowanie faktu, iż żołnierz został zwolniony (stosunek służbowy został rozwiązany), a nie zwolnienie powoduje rozwiązanie stosunku służbowego. Rozkaz ten ma więc charakter wyłącznie deklaratoryjny i jest wydawany jedynie na użytek wewnętrzny, do celów porządkowych. Przepis art. 115 ust. 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych stanowi regulację szczególną, dającą organowi uprawnienie do określenia daty zwolnienia żołnierza w decyzji, nie uzależniając skutków prawnych od faktu jej doręczenia lub ogłoszenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska- Matusiak (spr.) Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant starszy asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 28 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 kwietnia 2017 r. sygn. akt II SA/Po 5/17 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w P. z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zaskarżonym wyrokiem z 12 kwietnia 2017 r., sygn. akt II SA/Po 5/17, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. B. (dalej: "skarżąca") na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w [...] z [...] października 2016 r., nr [...] wydaną w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego, stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji i umorzył postępowanie odwoławcze.