Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 marca 2011 r., sygn. I OSK 1683/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski (spr.) Sędzia del. WSA Marzenna Linska - Wawrzon Protokolant asystent Andrzej Bieńkowski po rozpoznaniu w dniu 25 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 13 lipca 2010 r. sygn. akt II SA/Ol 568/10 w sprawie ze skargi R. S. na postanowienie Dowódcy Jednostki Wojskowej Nr [...] w E. z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania w sprawie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 13 lipca 2010 r., II SA/Ol 568/10 oddalił skargę R. S. na postanowienie Dowódcy Jednostki Wojskowej nr [...] w E. z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...]w przedmiocie stwierdzenie niedopuszczalności odwołania w sprawie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

Orzeczeniem nr [...]z dnia 22 lutego 2010 r. Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w Warszawie utrzymała w mocy orzeczenie nr [...]z dnia 4 listopada 2009 r. Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Olsztynie, w którym ustalono niezdolność do służby wojskowej plutonowego R. S.

Wobec powyższego, rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] marca 2010 r. Dowódca [...] Brygady K. w B. zwolnił plutonowego R. S. z zawodowej służby wojskowej z dniem 31 marca 2010 r.

W odwołaniu od powyższego rozkazu R. S. podał, że orzeczenie lekarskie, na podstawie, którego został zwolniony ze służby, zostało przez niego zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, z uwagi na odmowę uznania w nim związku schorzeń powodujących niezdolność do zawodowej służby wojskowej z pełnioną przez niego służbą.

Postanowieniem nr [...]z dnia 28 kwietnia 2010 r. Dowódca Jednostki Wojskowej nr [...] w E. - powołując art. 134 k.p.a. stwierdził niedopuszczalność powyższego odwołania. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ wskazał, że w świetle art. 115 ust. 2 i ust. 3 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zaskarżony rozkaz personalny ma charakter deklaratoryjny i służy jedynie celom ewidencyjnym, gdyż w przypadku orzeczenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do służby, zwolnienie ze służby następuje z mocy prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00