Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2018 r., sygn. II OSK 1462/18

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Broda Protokolant starszy asystent sędziego Beata Zborowska-Guziuk po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Miasta [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 1 marca 2018 r. sygn. akt II SA/Ol 34/18 w sprawie ze skargi Miasta [...] na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz Miasta [...] kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 1 marca 2018 r., sygn. akt II SA/Ol 34/18, oddalił skargę Miasta [...] na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z [...] listopada 2017 r., którym stwierdzono nieważność uchwały Rady Miasta [...] nr [...] z [...] września 2017 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego przy ul. [...] w O.

Sąd pierwszej instancji uznał, że skarga Miasta [...] na rozstrzygnięcie nadzorcze jest niezasadna, gdyż w tym rozstrzygnięciu nadzorczym trafnie wskazano, iż objęty nim miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony z naruszeniem prawa.

W szczególności Sąd pierwszej instancji uznał, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, którego dotyczy sprawa, jest sprzeczny z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta [...] z dwóch powodów. Po pierwsze, w studium dla strefy [...], która obejmuje obszar, na którym znajduje się teren przedmiotowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ustalono wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej nie mniejszy niż 30%, zaś w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla terenów oznaczonych symbolami 1U i 2U ten wskaźnik ustalono w wysokości nie niższej niż 20%. Po drugie, tereny przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne oznaczone symbolem 3MW w studium zostały przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00