Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2018 r., sygn. I OSK 2963/17

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. akt II SA/Ke 268/17 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 22 czerwca 2017 r. sygn. akt II SA/Ke 268/17 oddalił skargę A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego.

W uzasadnieniu Sąd przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

A. G. we wniosku z [...] kwietnia 2016 r. zwrócił się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w [...],[...] o przyznanie pomocy w formie prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawa do zasiłku okresowego oraz zasiłku celowego na zakup posiłków.

Prezydent Miasta [...] decyzjami z [...] kwietnia 2016 r. przyznał A. G. prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w okresie od [...] kwietnia do [...] lipca 2016 r. oraz pomoc w formie zasiłku celowego z przeznaczeniem na zakup żywności w miesiącu kwietniu 2016 r. w wysokości [...] zł.

Decyzją z [...] października 2016 r. nr [...]odmówił A. G. przyznania pomocy w formie zasiłku okresowego. Organ wskazał, że pracownik socjalny kilkakrotnie podejmował próby nawiązania kontaktu z wnioskodawcą w celu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i ustalenia jego aktualnej sytuacji materialnej oraz zdrowotnej, a także podjęcia próby zawarcia kontraktu socjalnego, mającego na celu zmotywowanie klienta do uregulowania jego sytuacji bytowej - poprzez ubieganie się o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Organ wskazał, że wnioskodawca składa od wielu lat wnioski o udzielenie pomocy, każdorazowo informuje organ o złym stanie zdrowia, a co za tym idzie o trudnościach w poszukiwaniu pracy. Organ wyjaśnił, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z [...] lipca 2016 r. nr [...] uchyliło wcześniejszą decyzję z [...] maja 2016 r. nr [...] rozpatrującą odmownie żądanie wnioskodawcy z powodu niepodpisania kontraktu socjalnego. Powodem uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia było naruszenie art. 9 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.), powoływanej dalej jako "K.p.a.", tj. brak informacji, czy wnioskodawca był przez organ pierwszej instancji informowany o skutkach prawnych odmowy podpisania kontraktu socjalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00