Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2018 r., sygn. II OSK 2961/17

Ochrona zdrowia

 

Dnia 24 maja 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia del. WSA Piotr Broda (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2018 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 27 czerwca 2017 r., sygn. akt II SA/Lu 236/17 w sprawie ze skargi A.W. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 czerwca 2017 r., sygn. akt II SA/Lu 236/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A. W. na decyzję L.Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] stycznia 2017 r. w przedmiocie choroby zawodowej.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną decyzją L.Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w L.utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] października 2016 r. o braku podstaw do stwierdzenia u A. W. choroby zawodowej w postaci przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego - zespołu rowka nerwu łokciowego, wymienionej w poz. 20 pkt 2 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367).

Z uzasadnienia decyzji Państwowego Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz akt sprawy wynikało, że w dniu 17 lipca 2014 r. wpłynęło zgłoszenie podejrzenia u A.W. choroby zawodowej. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w L. ustalił, iż A. W. pracowała: - w okresie od 13 sierpnia 1984 r. do 29 czerwca 2001 r. na stanowisku kuśnierza w Zakładach Futrzarskich "[...]" S.A., - w okresie od 14 lipca 2003 r. do 15 lipca 2010 r. na stanowisku szwacza maszynowo - ręcznego w Zakładzie Przemysłu Dziewiarskiego [...] Sp. J. We wspomnianym wyżej Zakładzie Przemysłu Dziewiarskiego A. W. pracowała w systemie dwuzmianowym, w wymiarze 40 godzin tygodniowo, w pozycji siedzącej. Wszystkie wykonywane przez nią czynności wymagały pracy dłońmi i wykonywania powtarzalnych ruchów zginania i prostowania w nadgarstkach. Podczas wykonywania czynności związanych z szyciem wyrobów dzianinowych pracownik operował rękoma, nierzadko dochodziło do okresowego obciążenia kończyn górnych. Praca na stanowisku krawca wiąże się z koniecznością wykonywania powtarzalnych ruchów zginania i prostowania dłoni w stawie nadgarstkowym. Organ odwoławczy wskazał, że po zebraniu materiału dowodowego sprawy, w tym kart oceny narażenia zawodowego oraz uzyskaniu orzeczenia lekarskiego, w dniu [...] maja 2015 r. wydano decyzję o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. W trakcie kontroli instancyjnej powyższe rozstrzygnięcie uchylono decyzją organu odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2015 r. i sprawę przekazano do ponownego rozpatrzenia. Po ponownym rozpoznaniu sprawy i sporządzeniu karty oceny narażenia zawodowego z dnia 21 marca 2016 r. - zgodnie z zaleceniami zawartymi w decyzji L. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i mając na uwadze dołączony do odwołania przez stronę wykaz czynności wykonywanych podczas zatrudnienia w Zakładzie Przemysłu Dziewiarskiego [...] Sp. J. - organ wystąpił do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w L. celem weryfikacji orzeczenia Nr [...] z dnia [...] marca 2015 r. Jednostka orzecznicza I stopnia w piśmie z dnia 17 maja 2016 r. poinformowała, iż analiza całości dokumentacji oraz wszelkie dodatkowe informacje zawarte zarówno w karcie oceny narażenia zawodowego z dnia 21 marca 2016 r., jak i dodatkowej dokumentacji medycznej A.W., nie wnosi "nowych dowodów". Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w L. podtrzymał tym samym swoje stanowisko zawarte w orzeczeniu lekarskim Nr [...]. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w L. w dniu [...] października 2016 r. wydał decyzję o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00