Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2018 r., sygn. I FSK 889/16

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT to, w jakim celu dokonywana jest dostawa towaru jest obojętne dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Przedmiotem opodatkowania tym podatkiem są transakcje dokonywane w ramach działalności gospodarczej bez względu na jej cel lub rezultat. Transakcje te należy oceniać w sposób obiektywny, na podstawie ich znamion zewnętrznych, co w przypadku dostawy oznacza przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Krzysztof Wujek (sprawozdawca), Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 stycznia 2016 r. sygn. akt I SA/Wr 1720/15 w sprawie ze skargi Gminy W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od Gminy W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1720/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił interpretację indywidualną wydaną 10 czerwca 2015 r. przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w P..

Jak wynika z uzasadnienia wyroku, z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła Gmina W.. Wskazała w nim, że jest właścicielką działki gruntu nr 106, położonej przy ul [...], obręb O., oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków symbolem "B" - tereny mieszkaniowe. Na działce tej znajdują się fragmenty ścian trzech budynków wybudowanych przez właścicieli działek sąsiednich, którzy wystąpili do Gminy o sprzedaż części należącej do niej działki w celu poprawy warunków zagospodarowania ich nieruchomości. W wyniku podziału nieruchomości należącej do Gminy wydzielone zostały trzy działki, które przeznaczono do sprzedaży w trybie bezprzetargowym na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 21 sierpnia o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2014 r., poz. 518 ze zm.). Dla działki nr 106 oraz dla działek powstałych wskutek jej geodezyjnego podziału brak jest wniosków i dokumentów dotyczących wydanych decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji zatwierdzających projekt budowy, bądź udzielających pozwolenia na budowę. Brak jest jednocześnie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie podjęto uchwały o przystąpieniu do jego sporządzenia. Zgodnie z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nieruchomości te znajdują się w zespole urbanistycznym mieszkaniowym jednorodzinnym O., dla którego jako dominującą klasę przeznaczenia terenu dopuszcza się zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00