Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2017 r., sygn. II OSK 1276/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA NSA Barbara Adamiak Sędzia NSA del. Jerzy Solarski Protokolant: starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Ekologicznego "[...]" z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 lutego 2015 r. sygn. akt IV SA/Po 737/14 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia Ekologicznego "[...]" z siedzibą w P. na uchwałę Rady Gminy T. P. z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów aktywacji gospodarczej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 737/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Stowarzyszenia Ekologicznego "[...]" w Poznaniu na uchwałę Rady Gminy T. P. z dnia [...] lutego 2007 r. r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Stowarzyszenie Ekologiczne "[...]" z siedzibą w P. w trybie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2013 poz. 594 z późn. zm.) wniosło skargę na uchwałę nr [...] Rady Gminy T. P. z dnia [...] lutego 2007 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów aktywizacji gospodarczej w T. P. po południowej stronie drogi krajowej nr [...] - działki nr [...], [...], [...] - część i [...] - część. W uzasadnieniu skargi wskazano, że działalność statutowa Stowarzyszenia odpowiada działalności Rady Gminy podejmowanej poprzez stanowienie planów miejscowych, a na gminie ciąży obowiązek konsultowania z organizacjami pozarządowymi, w tym również ze skarżącym Stowarzyszeniem, projektów planów miejscowych. W przedmiotowej sprawie organy gminy nie spełniły tego obowiązku i naruszyły powszechnie obowiązujące przepisy prawa, a to: