Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2017 r., sygn. II GSK 3393/15
Telekomunikacja
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz (spr.) Sędzia NSA Joanna Zabłocka Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 11 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 maja 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 3939/14 w sprawie ze skargi A. S.A. w W. na postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. S.A. w W. na rzecz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 maja 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 3939/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej zmiany rezerwacji częstotliwości.
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] Prezes UKE dokonał zmiany rezerwacji częstotliwości, dokonanej na rzecz B. S.A. z siedzibą w W., czterech kanałów częstotliwościowych przeznaczonych do wykorzystywania dla radiowego dostępu abonenckiego w publicznych sieciach telekomunikacyjnych.
W piśmie z dnia [...] stycznia 2014 r. A. S.A. złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, podnosząc, że jest stroną niniejszego postępowania.
Prezes UKE postanowieniem z dnia [...] września 2014 r. stwierdził niedopuszczalność odwołania, uznając że A. nie przysługuje przymiot strony. Organ zauważył, że spółka swojego interesu prawnego w rozstrzygnięciu postępowania w sprawie zmiany rezerwacji, prowadzonego na podstawie art. 123 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2014 r., poz. 243 - dalej: p.t.), upatruje w możliwości ubiegania się o te same zasoby częstotliwości, które zostały przyznane B. na mocy zmiany rezerwacji, na podstawie odrębnego postępowania, o którym mowa w art. 116 ust. 1 p.t., tj. w przetargu lub aukcji.