Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2017 r., sygn. II GSK 2297/15
Przeciwdziałanie alkoholizmowi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Anna Robotowska (spr.) Sędzia del. WSA Elżbieta Kowalik - Grzanka Protokolant asystent sędziego Anna Sobińska po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] SE Spółka Europejska Oddział w Polsce z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 9 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SA/Bd 551/14 w sprawie ze skargi [A.] SE Spółka Europejska Oddział w Polsce z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu z dnia [...] marca 2014 r., nr [...] w przedmiocie zezwolenia na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2015 r. sygn. akt II SA/Bd 551/14 oddalił skargę [A.] SE Spółka Europejska Oddział w P. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % do 18% alkoholu.
I
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. Prezydent Miasta T. udzielił zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % do 18% alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, na okres do dnia 30 listopada 2016 r., w 4 wskazanych punktach sprzedaży: 1. J. i J. K. - punkt sprzedaży ul. P. (G.), 2. J. Polska S.A. - punkt sprzedaży ul. Ł. [...] - sieć "[...]" (S.), 3. J. Polska S.A. - punkt sprzedaży ul. F. [...] - sieć "[...]" (B.), 4. K. G. - punkt sprzedaży ul. P. [...] (C.). Pozostałym wnioskodawcom, w liczbie 26, odmówiono udzielenia zezwolenia, a w przypadku 2 wniosków postępowanie umorzono.
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że w ramach naboru przeprowadzonego w okresie od [...] do [...] czerwca 2013 r. przedsiębiorcy złożyli 32 wnioski, a do rozdysponowania były cztery zezwolenia. Dalej organ wskazał kryteria, jakimi kierował się udzielając (odmawiając udzielania) zezwoleń, a mianowicie: usytuowanie punktów sprzedaży w poszczególnych częściach miasta i liczbę mieszkańców przypadających na jeden punkt sprzedaży w danej części miasta; okoliczność utraty przez przedsiębiorcę dotychczasowego punktu sprzedaży ww. rodzajów napojów alkoholowych z powodu realizacji inwestycji miejskich; usytuowanie wnioskowanych punktów sprzedaży w poszczególnych częściach miasta w stosunku do już istniejących punktów sprzedaży ww. rodzajów napojów alkoholowych. Ponadto organ pierwszej instancji wziął pod uwagę opinie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w T., wymagane do udzielenia zezwolenia.