Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 2017 r., sygn. II FSK 2012/15
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Anna Maria Świderska, Protokolant Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 3 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 1349/14 w sprawie ze skargi M. G. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 25 sierpnia 2014 r. nr ITPB2/415-574/14/IL w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości 2) uchyla interpretację indywidualną, 3) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz M. G. kwotę 760 (słownie: siedemset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Bd 1349/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę M. G. na interpretację Ministra Finansów z dnia 25 sierpnia 2014 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego M. G. (dalej jako: "skarżący") wskazał, że w dniu 17 maja 2006 r. nabył wraz z żoną lokal mieszkalny na podstawie umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej. W dniu 10 sierpnia 2010 r. skarżący zawarł z żoną majątkową umowę małżeńską ustanawiającą rozdzielność majątkową, a następnie 25 sierpnia 2010 r. zawarł umowę o częściowym podziale majątku wspólnego. Na mocy tej umowy skarżący stał się wyłącznym właścicielem lokalu mieszkalnego. Zgodnie z zapisami aktu notarialnego małżonkowie nie byli zobowiązani z tego tytułu względem siebie do żadnych spłat i dopłat, zobowiązali się, że takich roszczeń nie będą zgłaszać w przyszłości, albowiem ich podział był zgodny i równy. Przez częściowy podział należy rozumieć ekwiwalentne (równe dla stron) unormowanie stanu prawnego mieszkania, ponieważ pozostałe aktywa i pasywa majątkowe nie zostały podzielone. W dniu 28 maja 2013 r. skarżący sprzedał przedmiotowy lokal mieszkalny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right