Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2014, sygn. ITPB2/415-574/14/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-574/14/IL
Skutki podatkowe zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca wraz z małżonką w dniu 17 maja 2006 r. nabył lokal mieszkalny na podstawie umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka spółdzielni. W dniu 10 sierpnia 2010 r., w trakcie trwania związku małżeńskiego, Wnioskodawca wraz z małżonką zawarł majątkową umowę małżeńską ustanawiającą rozdzielność majątkową. W dniu 25 sierpnia 2010 r. Wnioskodawca wraz z małżonką zawarł umowę o częściowym podziale majątku wspólnego. Na mocy tej umowy Wnioskodawca stał się wyłącznym właścicielem lokalu mieszkalnego. Zgodnie z zapisami aktu notarialnego małżonkowie nie byli zobowiązani względem siebie do żadnych spłat i dopłat. W przyszłości nie będą też rościć względem siebie żadnych pretensji, albowiem ich podział był zgodny i równy, co potwierdza akt notarialny. Poprzez częściowy podział należy rozumieć ekwiwalentne (równe dla stron) unormowanie stanu prawnego mieszkania, albowiem pozostałe aktywa i pasywa majątkowe nie zostały podzielone. Małżonkowie nadal posiadają wspólny nie podzielony majątek. W akcie notarialnym został zawarty zapis, iż jest to tylko częściowy podział i nie obejmuje całości majątku wspólnego. Tak więc małżonkowie dokonali podziału tylko części swojego majątku, a pozostała reszta nadal jest majątkiem wspólnym małżeńskim. W dniu 28 maja 2013 r. Wnioskodawca dokonał odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.