Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2017 r., sygn. II FSK 1242/15

Nie można twierdzić, że kontynuator tego niekonstytucyjnego przepisu, nadal tkwiący w ustawie pod zmienionym numerem (art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej) obowiązuje tak, jakby go wyrok o niekonstytucyjności poprzednika w ogóle nie dotyczył. Niezgodność z Konstytucją dotyczy określonej normy prawnej, którą przepis wyraża, a nie jednostek redakcyjnych, pełniących wyłącznie rolę porządkującą wewnątrz aktu prawnego, w którym się znajduje. Powinnością ustawodawcy jest przepis ten z ustawy usunąć wraz z ogłoszeniem wyroku Trybunału, gdyż w przeciwnym wypadku doszłoby się do karkołomnego wniosku o możliwości dowolnego zmieniania numeracji przepisów w ustawach, np. w razie tworzenia tekstu jednolitego i omijania w ten sposób (nie wykonywania) wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Maciej Jaśniewicz, NSA del. Anna Maria Świderska, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1444/14 w sprawie ze skargi D. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 7 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1444/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi D.S. (dalej jako "Skarżąca"), uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 7 lipca 2014 r. w przedmiocie uznania za nieuzasadniony zarzutu przedawnienia zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 2004-2006.

Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że pismami z dnia 23 grudnia 2013 r. i 3 stycznia 2014 r. Skarżąca zgłosiła zarzuty w sprawie prowadzenia postępowań egzekucyjnych w oparciu o tytuły wykonawcze z dnia 6 grudnia 2013 r. dotyczące zobowiązań w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2005-2006 oraz z dnia 25 listopada 2010 r. dotyczący zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. W ocenie Skarżącej, zobowiązania podatkowe za ww. lata uległy przedawnieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00