Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2017 r., sygn. II FSK 503/15

Względy techniczne dotyczą jedynie możliwości wykorzystywania konkretnego przedmiotu opodatkowania i są okolicznością faktyczną niezależną od woli przedsiębiorcy, wynikającą bezpośrednio ze stanu technicznego tego przedmiotu powodującego "zerwanie" jego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Innymi słowy, ze względów technicznych dany przedmiot nie nadaje się do użytku nie tylko w prowadzonym przedsiębiorstwie, ale do żadnej innej działalności gospodarczej, gdyż nie spełnia określonych wymogów technicznych niezbędnych do jego wykorzystania w celach gospodarczych. Względy techniczne, o których mowa w u.p.o.l., odnoszą się przede wszystkim do złego, nieodpowiadającego prowadzonej działalności gospodarczej stanu technicznego danego przedmiotu opodatkowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Alicja Polańska, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. [...] sp. z o.o. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 września 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 1702/14 w sprawie ze skargi Z. [...] sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 10 kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 września 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 1702/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Z. [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 10 kwietnia 2014 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012 r. Jak wynika z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji, przedmiotem decyzji podatkowej było określenie spółce podatku od nieruchomości za 2011 r., przy czym zagadnieniem spornym w sprawie było opodatkowanie należącego do spółki budynku niemieszkalnego o powierzchni 2.045,86 m2 jako budynku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, co do którego spółka uważa, że budynek ze względów technicznych nie może być wykorzystywany do takiej działalności. Organ podatkowy, na podstawie oceny zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, w tym przedstawionych przez spółkę dowodów w postaci opinii rzeczoznawcy dr inż. K. M. co do wstępnej oceny technicznej budynku oraz oceny stanu technicznego sporządzonej przez mgr inż. D. B., jak też przeprowadzonego dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy o specjalności budownictwo i materiały budowlane dr inż. P. S., burmistrz Miasta K. zakwestionował złożoną przez spółkę korektę deklaracji na podatek od nieruchomości za 2012 r. w części, w której budynek wykazała do opodatkowania jako budynek pozostały. Przyjął, że zadeklarowany do opodatkowania budynek jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, wobec czego podlega opodatkowaniu według najwyższej stawki. Według organu podatkowego, wprawdzie, w okresie objętym postępowaniem budynek nie nadawał się do prowadzenia w nim działalności gospodarczej, gdyż wymagał przeprowadzenia kompleksowego remontu, to jednak przeszkody tej nie można było potraktować jako mającej charakter trwały. Budynek nie zagrażał katastrofą budowlaną, a spółka planując jego remont, uzyskała pozwolenia na budowę/przeprowadzenie robót budowlanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00