Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 września 2014 r., sygn. I SA/Wr 1702/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Dagmara Dominik - Ogińska, Sędziowie : Sędzia WSA - Barbara Ciołek, Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant : Starszy sekretarz sądowy - Lucyna Barańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 września 2014 r. sprawy ze skargi: A spółka z o.o. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie: podatku od nieruchomości za 2012 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. (dalej: Kolegium/organ odwoławczy) - po rozpatrzeniu odwołania A Sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej: skarżąca spółka) - utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta K. (dalej: organ podatkowy I instancji) z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2012 r. w kwocie 49.656 zł.

W uzasadnieniu skarżonej decyzji wskazano, że poprzednie decyzje organu podatkowego I instancji określające wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2012 r. z dnia [...] i z dnia [...], zostały uchylone przez organ odwoławczy w celu ponownego rozpatrzenia sprawy, z uwagi na nieprzeprowadzenie w sprawie postępowania dowodowego, na podstawie którego możliwe by było dokonanie pełnych ustaleń faktycznych, w tym przede wszystkim, czy należący do skarżącej spółki niemieszkalny budynek o powierzchni 2.045,86 m2 może być wykorzystywany do działalności gospodarczej, czy też - jak twierdzi skarżąca spółka - do takiej działalności nie może być wykorzystywany ze względów technicznych (decyzje z dnia [...] i [...]). Organ odwoławczy uznał, że oględziny spornego budynku utrwalone w protokole z dnia 11 kwietnia 2012 r. wraz z dokumentacją fotograficzną i wyciągnięte z nich wnioski co do stanu technicznego budynku są wadliwe z tego względu, że oceny tej dokonały osoby (dwoje pracowników organu podatkowego I instancji) niemające w tym zakresie odpowiednich uprawnień. Ponadto podkreślił, że organ podatkowy I instancji ma obowiązek poszukiwania dowodów, wobec czego winien rozważyć po analizie zebranego materiału dowodowego, w tym przedstawionego na wezwanie przez skarżącą spółkę, czy w sprawie należałoby powołać biegłego w celu oceny stanu technicznego spornego budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00