Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2017 r., sygn. I FSK 1696/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Bożena Dziełak, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej [...] "Z." spółka jawna w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 15 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Lu 1087/14 w sprawie ze skargi [...] "Z." spółka jawna w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2011 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w L. na rzecz [...] "Z." spółka jawna w S. kwotę 2.427 (słownie: dwa tysiące czterysta dwadzieścia siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 15 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Lu 1087/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M.D., B. D., J.D. "Z." Spółki Jawnej w S.(dalej w skrócie "Spółka" lub "strona skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 5 września 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2011 r.

2. Przedstawiając stan faktyczny Sąd pierwszej instancji podał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w L. w decyzji z 31 marca 2014 r. stwierdził nieprawidłowości w zastosowaniu przez Spółkę 0% stawki VAT na podstawie art. 129 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej "u.p.t.u."). W rezultacie uznał, że strona zaniżyła wartość dostawy towarów na terytorium kraju. W decyzji tej jednocześnie organ zakwestionował prawo Spółki do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z 4 faktur wystawionych przez P.H.U. E. M.L. w L. (dalej w skrócie "E.") dokumentujących zakup przez Spółkę magnesów neodymowych o łącznej wartości netto 71.557 zł. W ocenie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej faktury te nie dokumentowały rzeczywiście wykonanych czynności. Organ uznał bowiem, że magnesów neodymowych nie nabywała Spółka, lecz bezpośrednio obywatele Ukrainy. Organ stwierdził zatem, że podatek naliczony wykazany w rejestrach zakupu dla potrzeb VAT i deklaracji VAT-7 za listopad 2011 r. nie podlega odliczeniu od podatku należnego, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) u.p.t.u.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00