Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. I FSK 1141/15

Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Krzysztof Wujek (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Osial, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 listopada 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 626/14 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług od maja do grudnia 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 2.700,00 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 listopada 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 626/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług od maja do grudnia 2007 r.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji przywołał zawarte w zgromadzonym materiale dowodowym ustalenia, z których wynikało, że skarżący w ewidencjach zakupu VAT za okres od maja do grudnia 2007r. zaksięgował 41 faktur VAT dotyczących zakupu oleju napędowego. Jego dostawcą była Sp. z o.o. P. z siedzibą w W. (dalej jako "kontrahent"), której jedyny wspólnik uprawniony do reprezentacji Spółki zmarł 22 maja 2009 r. Ponieważ przeprowadzenie czynności sprawdzających u kontrahenta nie było możliwe, a z ustaleń poczynionych przez organ pierwszej instancji wynikało, że kontrahent nie prowadził działalności pod wskazanym adresem [...] w W., co więcej nie korzystał w 2008 r. z wynajmowanego od 16 stycznia do 30 czerwca 2007 r. lokalu, nie zatrudniał pracowników, nie posiadał zaplecza gospodarczego i środków trwałych, poza zakupioną naczepą-cysterną, a umowę z Biurem Rachunkowym F. S. w L. rozwiązał 14 października 2008 r., przeprowadzono kontrole u dostawców oleju napędowego, którymi w 2007 były: P.H. O. S. S. (dalej jako O.), A. Sp. z o.o. (dalej jako A.) oraz M. M. M. (dalej jako M.). Kontrole te wykazały, że kontrahent nabył paliwo od firmy M., które stanowiło 1,5% łącznej wartości nabyć wykazanych w dokumentacji. Pozostałe 98,5% oleju napędowego udokumentował fakturami z A. i O., które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W tej sytuacji nie było podstaw do przyjęcia, że faktury wystawione przez kontrahenta stanowią podstawę do odliczenia podatku naliczonego. Dlatego też decyzją z dnia 29 października 2013 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił M. K. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za okres od maja do grudnia 2007 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00