Wyrok NSA z dnia 4 stycznia 2017 r., sygn. I FSK 865/15
Aktywność handlowa w obrocie dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami nie zawsze jest ukierunkowana na uzyskanie zysku, lecz nierzadko realizowana jest w celach zaspokajania potrzeb kolekcjonerskich – co jednak przy stałej i profesjonalnej aktywności kolekcjonera w tym zakresie (zbywania i nabywania przedmiotów zbioru kolekcji) – czyni go podatnikiem VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia WSA (del.) Halina Adamczewska-Wasilewicz (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 4 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1345/14 w sprawie ze skargi S. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do grudnia 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 450 (słownie: czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania administracyjnego.
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 grudnia 2014r. sygn. akt III SA/Wa 1345/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 lutego 2014r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lutego do grudnia 2009r. Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy sąd I instancji podał, że decyzją z dnia 28 kwietnia 2012r. Naczelnik Urzędu Skarbowego
w C. określił Skarżącemu - S. Ł., wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od lutego do grudnia 2009r. Organ I instancji ustalił, że Skarżący w 2009r. dokonywał za pośrednictwem portalu internetowego A. sprzedaży monet. W tym celu wykorzystywał cztery konta internetowe. Do obsługi transakcji dokonywanych za pośrednictwem tych kont Skarżący używał konta w banku P..