Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2016 r., sygn. I OSK 1486/16

Jakkolwiek czynność procesowa sporządzenia pisemnego uzasadnienia dokonywana już po rozstrzygnięciu sprawy i ma sprawozdawczy charakter, a sama przez się nie może wpływać na to rozstrzygnięcie jako na wynik sprawy, to niemniej tylko uzasadnienie spełniające określone ustawą warunki stwarza podstawę do przyjęcia, że będąca powinnością sądu administracyjnego kontrola działalności administracji publicznej pod względem jej zgodności z prawem rzeczywiście miała miejsce i że prowadzone przez ten sąd postępowanie odpowiadało przepisom prawa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia del. WSA Jerzy Krupiński Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kudrzycka po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 marca 2016 r. sygn. akt I SA/Wa 2300/15 w sprawie ze skargi A. M. na uchwałę Rady Miasta O. z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia zasad sprzedaży na rzecz najemców lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 10 marca 2016 r., I SA/Wa 2300/15 oddalił skargę A. M. na uchwałę Rady Miasta O. z [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia zasad sprzedaży na rzecz najemców lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy i udzielenia bonifikaty od ceny. W uzasadnieniu Sąd podniósł, że w ocenie skarżącej powołana uchwała bezprawnie ogranicza krąg podmiotów uprawnionych do wykupu lokalu z bonifikatą wyłącznie do najemców lokali w budynkach wielorodzinnych i rozciąga owo ograniczenie także na wnioski złożone przed datą wejścia w życie uchwały. Stanowi to naruszenie art. 2 i 7 Konstytucji, to jest zasady pewności prawa, zasady ochrony praw nabytych i zasady lex retro non agit, a w konsekwencji naruszenie przysługującego jej uprawnienia do wykupu lokalu z bonifikatą, pomimo spełnienia wszystkich przesłanek określonych uchwałą [...] z 23 marca 2007 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00