Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 października 2016 r., sygn. I OSK 2522/15

Należy podkreślić, że dane o stanie zdrowia i przebiegu leczenia objęte są tajemnicą lekarską i w tym zakresie organ może opierać się wyłącznie na informacjach udostępnionych przez stronę, w tym odpowiednich zaświadczeniach lekarskich dowodzących konieczności zakupu nierefundowanych produktów i innych preparatów leczniczych.

Teza od Redakcji

 

20 października 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 20 października 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 28 stycznia 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 1194/14 w sprawie ze skargi A. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 1194/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

W dniu 10 lipca 2014 r. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w S. wpłynęło pismo A. T., zawierające wniosek o zwrot pieniędzy za zakupione leki bez recepty. W piśmie tym wnioskodawca kategorycznie oświadczył, że "nie będzie załatwiał żadnego zaświadczenia od lekarza". Do wniosku załączył paragony potwierdzające zakup leków w aptekach.

Prezydent Miasta S. decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] odmówił A. T. przyznania zasiłku celowego z przeznaczeniem na zwrot kosztów związanych z zakupem leków na podstawie paragonów. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że dochód strony nie przekracza kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej, a odmowa przyznania wnioskowanej pomocy nastąpiła z uwagi na brak zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego konieczność stosowania zakupionych leków oraz fakt, że są to suplementy i leki wydawane bez recepty. Organ I instancji podniósł, że pracownik socjalny wielokrotnie informował wnioskodawcę, iż musi być przebadany przez lekarza, a leki powinny być zażywane wyłącznie według wskazań lekarskich. Prezentowana w tym zakresie postawa strony świadczy natomiast o notorycznym braku współpracy z pracownikiem socjalnym w celu poprawy swojej sytuacji zdrowotnej. Organ I instancji nadmienił, że możliwości finansowe Ośrodka są ograniczone, a ilość osób ubiegających się o udzielenie pomocy wzrasta. W roku 2013 r. zrealizowano świadczenia w postaci zasiłków celowych w wysokości 5.481.253,06 zł, zaś liczba rodzin uprawnionych do tej pomocy wyniosła 8.794. W roku 2014 r. MOPR na realizację zadań w tym zakresie dysponuje budżetem w kwocie 5.904.954 zł, a na podstawie analiz z lat poprzednich przewidywana liczba osób uprawnionych do świadczeń w roku 2014 r. utrzyma się na poziomie z roku 2013.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00