Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 2031/14

Różnicuje się sytuację prawną jednostek tylko w oparciu o formalistyczne pojmowanie wywłaszczenia nieruchomości poprzez zawężenie możliwości zwrotu nieruchomości, które przyjęto do realizacji celu publicznoprawnego w trybie administracyjnoprawnym z wyłączeniem trybu cywilnoprawnego, przewidzianego w procedurze wywłaszczeniowej. Osoby godzące się na wyzbycie nieruchomości na cele publiczne byłyby obecnie, w sprawach o zwrot nieruchomości w gorszej sytuacji niż te które postąpiły odmiennie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Miasto R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 21 maja 2014 r. sygn. akt II SA/Rz 240/14 w sprawie ze skargi Gminy Miasto R. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 21 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Rz 240/14 w sprawie ze skargi Gminy Miasto R. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości w pkt I. uchylił zaskarżoną decyzję w pkt II. stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, w pkt III. zasądził od Wojewody [...] na rzecz skarżącej Gminy Miasto R. kwotę 440 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu wyroku WSA w Rzeszowie wskazał, że wnioskiem z dnia 3 kwietnia 2013 r. G. P. zwróciła się do Prezydenta Miasta R. o zwrot nieruchomości, oznaczonej jako działka nr [...] obr. [...] [...] (obecne oznaczenie działki nr [...], obr. [...] [...]).

Po rozpatrzeniu ww. wniosku, decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...], Starosta L.: pkt I. zwrócił na rzecz G. P. - poprzedniego właściciela wywłaszczoną nieruchomość, położoną w obr. [...] [...], oznaczona obecnie w ewidencji gruntów jako działka nr [...]/1, o pow. 0,0181 ha i nr [...]/2, o pow. 0,2498 ha powstałe w wyniku podziału działki nr [...] o pow. 0,2679 ha odpowiadającej dawnej działce nr [...], objętej Kw nr [...], stanowiącej własność Gminy Miasto R., pkt II. ustalił do zwrotu przez G. P. przyznane odszkodowanie za zwróconą nieruchomość w wysokości 40 307,15 zł na rzecz Gminy Miasto R., w pkt III. stwierdzono, że do skutków zwłoki lub opóźnienia w zapłacie należności stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, w pkt IV. stwierdzono, że nieruchomość podlega zwrotowi w stanie w jakim znajduje się w dniu zwrotu, w pkt V. stwierdzono, że decyzja stanowi podstawę - do wpisu w księgach wieczystych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00