Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2016 r., sygn. II OSK 2835/14
Błędna wykładnia oznacza nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, czyli mylne rozumienie określonej normy prawnej, natomiast niewłaściwe zastosowanie to dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego, czyli niezasadne uznanie, że stan faktyczny sprawy odpowiada hipotezie określonej normy prawnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Beata Osińska po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 czerwca 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 625/14 w sprawie ze skargi [...] Towarzystwa Przyrodniczego [...] na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania sądowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 czerwca 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 625/14 po rozpoznaniu skargi [...] Towarzystwa [...] z siedzibą w K. (dalej - [...] "Towarzystwo") na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (dalej- "GDOŚ") z dnia [...] stycznia 2014r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania, uchylił zaskarżone postanowienie i utrzymane nim w mocy postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w K. (dalej - "RDOŚ") z dnia [...] kwietnia 2013r. nr [...].
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że w piśmie z dnia [...] lutego 2010r. Towarzystwo zgłosiło bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku oraz szkodę w środowisku polegającą na zasypywaniu odpadami miejsc lęgowych ptaków oraz miejsc rozrodu płazów w dolinie rzeki B. w S., w sąsiedztwie K. z o.o. w S. (dalej - K.) oraz hałdy kopalnianej. W zgłoszeniu podkreślono, iż przedmiotowy obszar uznano w publikacji Przyroda S. ([...]jako najważniejsze miejsce lęgowe dla ptaków wodno-błotnych w S. oraz jako ważne miejsce dla rozrodu i zimowania płazów. W zgłoszeniu podano, że występują tam m.in.: bąk, bączek, łabędź niemy, błotniak stawowy, świergotek polny, trzciniak, głowienka, kląskawka, pokląskwa, a gniazdują głowienki, bąk, łabędź niemy, trzcinniczki, łyski, kokoszki wodne i kaczki krzyżówki. W pobliżu mają swoje gniazda czajki, pliszki siwe i żółte. Jest to miejsce żerowania dla czapli i innych gatunków ptaków. W okresie wiosenno-jesiennym trzciny służą jako noclegowisko dla tysięcy szpaków, sikorek i jaskółek.